Traumatudatos segítés
Generációs traumák
Az Élmény Tárban végzett munkánk során sajnos gyakran találkozunk a “hétköznapi” (ha lehet így mondani) traumákkal. A hozzánk járó gyerekek szülei valószínűleg már generációk óta hordozzák magukkal a sérüléseket, rossz mintázatokat, amik miatt a négy fal között és néha a nyílt utcán is gyakoriak a családi veszekedések, amelyek alkalmanként tettlegességig is fajulnak. Sajnos sok esetben az iskolai környezet is traumatizálja a gyerekeket, tovább mélyíti a otthon szerzett sebeiket, például az iskolai szegregáció negatív gyakorlatával felvértezve. A hozzánk járó gyerekek szülei szintén hordoznak ilyen jellegű sérüléseket. Szervezetünk azt az álláspontot képviseli, hogy az iskolai szegregáció gyakorlata negatívan hat azokra, akik elszenvedik azt és ezért a szegregált (homogén összetételű) osztályokban tanuló diákok rossz önbecsüléssel rendelkeznek. A negatív énkép, rossz önbecsülés és az otthonról hozott minták miatt a hátrányos helyzetű kamasz lányok sokkal gyakrabban vállnak párkapcsolati erőszak áldozataivá, illetve fokozottabban vannak kitéve ennek a veszélynek.


Traumatudatos segítői attitűd elsajátítása - 30 órás akkreditált képzés szociális szakemberek számára
A trauma sokféleképpen hat az emberekre; kiterjedhet az érzelmi, fizikai, kognitív, valamint társas készségeikre egyaránt. Érzelmi téren gyakori a szorongás és félelem, amely akár irracionális, konkrét dolgokhoz vagy helyzetekhez kötődő reakciókat is kiválthat, ezen felül sok érintett küzd hangulatingadozásokkal, ingerlékenységgel, vagy éppen érzelmi elzárkózással, amikor képtelenek megélni a pozitív érzelmeket. Fizikai szinten a test állandó készenléti állapotba kerülhet, ami olyan stresszhez kötődő tüneteket eredményez, mint az izomfeszültség, heves szívverés, fejfájás, emésztési problémák, valamint tartós fáradtság és kimerültség. Olyan ez, mintha az érintettek sosem lennének teljesen kipihentek. Az alvászavarok, rémálmok és az újra meg újra visszatérő traumatikus álmok szintén gyakoriak. Kognitív hatások között megjelenhet a koncentráció és figyelem csökkenése, amikor az érintettek képtelenek hosszabb ideig egy dologra összpontosítani, hiszen a trauma következtében elkalandozik a figyelmük.
Hatékony reakció
A traumatudatos szemlélet alapelvei segítenek abban, hogy a segítők érzékenyen és támogatóan reagáljanak a traumatizált személyek szükségleteire. Ennek a megközelítésnek a legfontosabb elemei: a biztonság megteremtése, az empatikus jelenlét, az autonómia tiszteletben tartása, valamint a közösségi támogatás.
Az Élménylelő Ifjúsági Egyesület Nem vagy egyedül! traumapedagógia és kapcsolati erőszak prevenció a szociális munkában című 30 órás akkreditált képzése során a résztvevők elmélyülhetnek ezekben az alapelvekben, és olyan gyakorlati eszközöket sajátíthatnak el, amelyekkel hatékonyan támogathatják a klienseket a gyógyulás útján, mindvégig tiszteletben tartva az egyén szükségleteit és határait.
A modulok lépésről lépésre vezetik végig a résztvevőket a traumatudatos szemlélet alapjain, a gyakorlati készségeken és a segítői munka során alkalmazható technikákon.
A képzés a következő modulokat tartalmazza:
- a trauma alapjai
- erőszak és trauma társadalmi összefüggései
- PTSD és a gyermekek szükségletei
- testérzet és érzelemkezelési technikák
- kommunikációs és empátiaközpontú technikák
- önismeret, a segítők támogatása.
