Fiataljaink mentális egészségének helyzete: kihívások és remények

Egy drámai, de fontos tény

Világszerte aggasztó mértékben nő a mentális egészséggel küzdő fiatalok száma.
A WHO 2022-es jelentése szerint a COVID-19 világjárvány első évében a szorongás és depresszió előfordulása 25%-kal emelkedett fiatalok körében.

Ez az adat nem pusztán számadat. Ez milliók hétköznapjainak csendes tragédiája.
A kérdés tehát adott: Miért fontos foglalkozni ezzel a problémával globálisan és helyi szinten is?
Azért, mert a mentális egészség nemcsak az egyének életére van hatással, hanem családokat, közösségeket, végső soron társadalmakat is befolyásol.

Nemzetközi helyzetkép: Mit mutatnak az adatok?

A világjárvány csak felgyorsította a fiatalok mentális egészségének romlását.
Az UNICEF 2021-es beszámolója szerint évente több mint 89 millió fiatal küzd depresszióval világszerte, és több mint 1,6 milliárd fiatal érez negatív hatásokat mentális egészségén.

A VG szerint a 15–24 évesek 45 százalékának van valamilyen egészségügyi problémája.
Ezek a számok rávilágítanak arra, hogy a fiatalok mentális egészségére fordított figyelem kulcsfontosságú nemcsak az egyéni boldogulás, hanem a globális fejlődés szempontjából is.
A szorongás és depresszió nem válogat. Érinthet bármilyen gazdasági helyzetű, kultúrájú vagy földrajzi helyzetű családokat.

Magyarország helyzete: Valóság a számok mögött

Ha a fenti adatáradat nem volna már így is bőven elég, az Economx adatai szerint a fiatalok körében 12 év alatt 52–71 százalékkal nőtt a pszichés megbetegedésekre utaló tünetek előfordulása, mint például a depresszió.

A szorongás és depresszió következményei között olyan problémák szerepelnek, mint a tanulmányi eredmények romlása, a társas kapcsolatok szétesése vagy akár az önsértő magatartás. Ezek a fiatalok gyakran nem kapják meg időben a szükséges támogatást, így a helyzetük tovább romlik.

Az Élmény Tár szerepe: Támogatás és közösség

Mit tehetünk mi, hogy ezek a statisztikák ne csak száraz adatok legyenek? Hogyan válthatjuk tettekre a szavakat?

Az Élmény Tárnál rendszeresen szervezünk reziliencia-csoportfoglalkozásokat amelyek célja, hogy a fiatalok megtanulják kezelni a stresszt, feldolgozzák a traumákat, és erősítsék az önbizalmukat. Ezekkel a csoporttevékenységekkel és szemléletmóddal igyekszünk hatékony, személyre szabott támogatást nyújtani a hozzánk járó fiataloknak.
Mentoraink személyesen segítenek a fiataloknak felismerni, megdolgozni a problémáikat.
Egy mentor nemcsak tanár, tanácsadó, vagy programkoordinátor. A mentor egy bizalmi kapocs, aki folyamatos támogatást nyújt, legyen szó tanulásról, érzelmi problémákról vagy életpálya-tanácsadásról.

Az Élmény Tár egy olyan közösségi teret biztosít, ahol a fiatalok elfogadásra, támogatásra és megértésre találnak. A művészeti foglalkozásoktól kezdve a sporteseményeken át egészen vitaklubig számos programmal igyekszünk a fiatalokat érzelmileg és mentálisan is erősíteni.

A változás lehetséges: minden egyes kis lépés – egy támogató visszajelzés, egy jól időzített beszélgetés, egy biztonságos közösségi tér – hatalmas különbséget tehet a fiatalok életében.

Már mottónkká avanzsálódott célunk és hivatásunk:

Világítótornyok szeretnénk lenni, ami mindig látható a gyerekek számára, és amihez fordulhatnak, ha támogatásra, segítségre van szükségük.

A cikk végére érve egy kérdést hagyunk nektek: Ti mit tudtok tenni, hogy támogassátok a környezetetekben élő fiatalokat? Mert a változás itt kezdődik – nálunk, nálatok, mindenkinél.



Picture of Eniko
Eniko